Нейкія бездзялушкі на атрыбуцыю

Нейкія бездзялушкі на атрыбуцыю

Сообщение GSM » 20 фев 2012, 09:08

Знаёмы папрасіў вылажыць на аўтарытэтны форум для атрыбуцыі некалькі рэчаў. Ён (знаёмы) збірае розныя пярдолкі з закаручкамі, каторыя я называю "краказябры", а ён, чамусьці - руны :)
Ну я к бы там не было, а вельмі цікава і слушна было б пачуць ад экспертаў, сярод каторых, наколькі я ведаю, ёсць людзі "ад Навукі", меркаванне па датыроўцы і прызначэнні дадзеных пярдолаў:
1. Матэрыял падобны на срэбра. Знайдзена сучасным гаспадаром рэчаў у месцы, дзе траплялася ўсё ад барацінак да саветаў. Месца знаходкі - Карэліцкі раён.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

2. Па памеру і вазе аснова для рукаблудства - аннінская дзеньга. Але што абазначаюць дадзеныя сімвалы? У Янкі Крука такіх не знайшоў ;)

Изображение
Изображение

3. І вось яшчэ адна "чорная метка"

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Наўрад ці цягне на нешта салярнае...
ЗЫ: апошнія дзве рэчы сучасны гаспадар не знайшоў сам, а купіў. Таму, магчыма, удзельнікі форуму могуць у іх згадаць свае колішнія знаходкі, не выключана.
З павагай!
GSM

Благодарил (а): 45 раз.

Re: Нейкія бездзялушкі на атрыбуцыю

Сообщение valdemar1 » 20 фев 2012, 20:16

Есть похожая на №3,"списал"в конину :?
ИзображениеИзображение
Трэба дома бывать частей.Трэба дома бывать не гостем.
valdemar1

Благодарил (а): 818 раз.

Сообщение GSM » 20 фев 2012, 21:34

valdemar1 писал(а):Есть похожая на №3,"списал"в конину :?
ИзображениеИзображение

Сапраўды па форме падобная. Але што за сімвалы на "маёй"? Там нават можна разабраць нешта падобнае на літары.
GSM

Сообщение Laus » 21 фев 2012, 17:30

Я такие символы, как на ваших фото GSM, видел на камнях. Что обозначают не знаю, но думаю специ подскажут ;)
Лучше быть сейчас как ветер, чем всю жизнь за ветром гнаться!
Laus

Благодарил (а): 77 раз.

Сообщение redflag » 21 фев 2012, 19:57

Две крайние пердолки вышли из под шаловливых ручек одного мастера-фантазера.
redflag
Супермодератор
Супермодератор

Благодарил (а): 16 раз.

Сообщение GSM » 21 фев 2012, 20:03

redflag писал(а):Две крайние пердолки вышли из под шаловливых ручек одного мастера-фантазера.

Магчыма, але калі сімвалы не нясуць сэнсу, то хаця б як і дзе гэтыя прыбамбасы насіліся\выкарыстоўваліся? Ні на покуць жа іх ставілі\вешалі...
Высекчы такую муйню - гэта патрачаны час. Каму і навошта ж гэта было патрэбна!
GSM

Сообщение Demetr » 25 апр 2012, 11:54

GSM писал(а):Знаёмы папрасіў вылажыць на аўтарытэтны форум для атрыбуцыі некалькі рэчаў. Ён (знаёмы) збірае розныя пярдолкі з закаручкамі, каторыя я называю "краказябры", а ён, чамусьці - руны :)
Ну я к бы там не было, а вельмі цікава і слушна было б пачуць ад экспертаў, сярод каторых, наколькі я ведаю, ёсць людзі "ад Навукі", меркаванне па датыроўцы і прызначэнні дадзеных пярдолаў:

2. Па памеру і вазе аснова для рукаблудства - аннінская дзеньга. Але што абазначаюць дадзеныя сімвалы? У Янкі Крука такіх не знайшоў ;)

3. І вось яшчэ адна "чорная метка"

Наўрад ці цягне на нешта салярнае...
ЗЫ: апошнія дзве рэчы сучасны гаспадар не знайшоў сам, а купіў. Таму, магчыма, удзельнікі форуму могуць у іх згадаць свае колішнія знаходкі, не выключана.
З павагай!

Амаль на 100% упэўнены, што падробка для аматараў "рун". Знакі не маюць ніякіх аналагаў, іх нават у лігатуры не запішаш. "Калюмны" я таксама такія ніколі не бачыў. Нелагічнае сумяшчэнне кірылічных літар і "рун" - ніколі не бачыў падобнага. Тэхніка выканання знакаў таксама выклікае вялікія пытанні. Так што, відаць, развялі вашага знаёмага :%) . Цікава, колькі за іх аддаў?
Demetr

Благодарил (а): 14 раз.

Сообщение GSM » 25 апр 2012, 14:26

ци правильна я вас зраземеу, паважаны demetr, гэта СУЧАСНАЯ "творчасць"?
дзякуй!
GSM

Сообщение ни разу не археолог » 25 апр 2012, 15:08

Первое какой-то самодельный еврейский жетон. Второе я бы пока отложил до выяснения обстоятельств. Как по мне, амулет сделанный на монете, примерно 18-19 вв (хотя кто его знает). Третье современщина какая-то.
Время упущено. Перешел на темную сторону силы.
ни разу не археолог

Благодарил (а): 1 раз.

Сообщение Demetr » 25 апр 2012, 15:24

ни разу не археолог писал(а):Первое какой-то самодельный еврейский жетон. Второе я бы пока отложил до выяснения обстоятельств. Как по мне, амулет сделанный на монете, примерно 18-19 вв (хотя кто его знает). Третье современщина какая-то.

То есть выходит, что руны настоящие и дожили до 18-19 веков, когда и был сделан амулет? :%) И почему третья современщина, а вторая нет, если на обоих встречаются одинаковые знаки? Тогда либо это всё современщина, либо амулеты 18-19 веков. Вы уж определитесь))))) и с чего первую подвеску так уверенно записали в еврейские жетоны?
Demetr

Благодарил (а): 14 раз.

След.

Вернуться в 8. Разное/ Рознае