Редкие, нечастые и просто интересные монеты ВКЛ

Re: Редкие, нечастые и просто интересные монеты ВКЛ

Сообщение Андрэй » 10 окт 2015, 23:59

Вельмі рэдкі літоўскі двайны пенязь 1607 г. RRRR (рррррр.... :D )
Изображение
Изображение
Збіраю інфармацыю па знаходках фальшакоў з тэрыторыі Беларусі і ваколіц!!!
Андрэй
Эксперт
Эксперт

Благодарил (а): 49 раз.

Сообщение saldek » 11 окт 2015, 11:58

Этот двуденар как раз таки на самый ррррррррр. Он R6 по Копицкому. Есть другой тип 1607 года - главное отличие исполнение герба Богория под Погоней.
Вот он! Настоящий RRRRRRRRRR :D
Изображение
единственный (известный мне) проход был за 1000 гринов на Литовском форуме в 2011г.
saldek

Благодарил (а): 51 раз.

Сообщение Андрэй » 11 окт 2015, 19:04

Я не думаю, што трэба раздзяляць усю лінейку двайных пенязяў 1607 г. на больш R ці менш R. Усе аднолькавай рэдчыні. Тым больш на каталог Капіцкага (2007) у вызначэнні ступеняў рэдчыні літоўскіх манет ніхто ніколі не глядзеў.
А вось двайны пенязь 1606 г. (упараўнанні з 1607 г.) сустракаецца рэальна радзей за 1607 г. Праходаў ніколі нідзе наогул не было. Пазней зраблю фота і выкладу тут.
Іванаускас наогул дае аднолькавую рэдчыню для ўсіх тыпаў 1606-1607 гг.
Андрэй
Эксперт
Эксперт

Сообщение Mciri » 09 дек 2015, 17:23

1607 с Багорией в щите реально реже, если говорить о разновидах 1607 года. Не знаю почему не нужно разделять по разновидам, если они реально теоретически и практически разделяются. А Иванаускас вообще с R-ками намудрил, хотел наверное быть оригинальным, но классика оригинальностей не прощает, ее может сменить только неоклассика. :D
scio mi nihil scire
Mciri
Супермодератор
Супермодератор

Сообщение Андрэй » 11 дек 2015, 22:58

Вось, напрыклад, праходы на WCN двудэнараў 1607 г. У архіве толькі 5. Тры з іх без шчыта і 2 са шчытом. Няма такой колькаснай перавагі аднаго варыянта над другім. Чаму апошні варыянт "реально реже" :unknown:
Ну што ж зробіш - будзем чакаць неакласіку :D

http://wcn.pl/archive?q=dwudenar+1607
Андрэй
Эксперт
Эксперт

Сообщение Mciri » 12 дек 2015, 11:15

Угу, только на цены посмотреть не мешает, узнать где реальные проходы, где нет, узнать нет ли снесенных ауков, сравнить цены середины 2000-х с последующими тенденциями, сопоставить рост и падения в зависимости от состояния рынка вообще и количества находок (очень в настоящее время актуально), т.е. проанализировать количественные показатели во временных промежутках, этож аукцион всеж. Но......, вот беда....аукцион один, рынка не знаем. Что делать? А все просто - посчитать 3 к 2.
Следуя алгоритму предложенных Вами размышлений в щите последние 10 лет не проходили вообще, а без счита стали известны только в 2013 году и сразу поперли. Извините, этот вывод я сделал на основании представленных проходов.
Брать за основу эти 5 проходов и считать 2 к 3, думаю не совсем правильно, точнее совсем не правильно.
При этом за последние три года у моих знакомых были 2 находки разрекламированного Вами 1606 года......Накапа-а-а-а-а-али!!!!!! Сволочи. Что это значит? Да ничего.
Но...., спорить не буду, Вам в областном центре, да к томуж ближе к ВЦНу виднее :D
:beer: :friends: А то скажешь, что наехал. :oops:

А то что нужно ждать неоклассику, это точно, только разобрать где второе пришествие :) , а где коммерческий интерес :crazy: в наше время сложновато :%) :D
scio mi nihil scire
Mciri
Супермодератор
Супермодератор

Сообщение Андрэй » 13 дек 2015, 02:01

Mciri, да, цяжка з гэтымі R-камі - няма інфы, па-гэтаму будзем абапірацца на тую інфу, якую маем з афіцыйных крыніц - адна ступень рэдчыні і ніяк інакш - RRRR
А там, хто жадае больш - больш. Менш - значыць менш. Адзін так сказаў, другі - так
А дзе яшчэ паглядзець праходы ці знаходкі такіх манет? Няма нічога.
Двудэнара 1606 г. я наогул ніколі не бачыў ні праходаў, ні саміх манет, пакуль не аддалі мне як фальшак пад двудэнар 1620-1621 гг. :D
Вярнуў назад, аднак засталося недзе фота. Хутка выкладу

Верагодна, ужо больш не будзе, неакласікі з боку Э. І. :beer:
Я. Пархімовіч рыхтуе новы каталог па Жыгімонту III Вазе, аднак польскі погляд на манеты ВКЛ......тым больш, што каталог па манетах Стэфана Баторыя застаўся абсалютна незаўважаным на нашых абшарах. Ці будзе гэта неакласікай?
І тут тэма Рэдкія манеты, а не абмеркаванне 8-) . Дзе фота сяброўскіх двудэнараў 1606 г.? Не паверу так проста :beer: :D :D :D :D
Андрэй
Эксперт
Эксперт

Сообщение Андрэй » 13 дек 2015, 02:01

Mciri, да, цяжка з гэтымі R-камі - няма інфы, па-гэтаму будзем абапірацца на тую інфу, якую маем з афіцыйных крыніц - адна ступень рэдчыні і ніяк інакш - RRRR
А там, хто жадае больш - больш. Менш - значыць менш. Адзін так сказаў, другі - так
А дзе яшчэ паглядзець праходы ці знаходкі такіх манет? Няма нічога.
Двудэнара 1606 г. я наогул ніколі не бачыў ні праходаў, ні саміх манет, пакуль не аддалі мне як фальшак пад двудэнар 1620-1621 гг. :D
Вярнуў назад, аднак засталося недзе фота. Хутка выкладу

Верагодна, ужо больш не будзе, неакласікі з боку Э. І. :beer:
Я. Пархімовіч рыхтуе новы каталог па Жыгімонту III Вазе, аднак польскі погляд на манеты ВКЛ......тым больш, што каталог па манетах Стэфана Баторыя застаўся абсалютна незаўважаным на нашых абшарах. Ці будзе гэта неакласікай?
І тут тэма Рэдкія манеты, а не абмеркаванне 8-) . Дзе фота сяброўскіх двудэнараў 1606 г.? Не паверу так проста :beer: :D :D :D :D
Андрэй
Эксперт
Эксперт

Пред.

Вернуться в 2.Нумизматика/ Нумiзматыка